Kotlíková dotace 132 500 korun

Kotlíková dotace

Kotlíková dotace 132 500 korun nemusí být konečná. V mnohých obcích bude vyšší, obce k tomu ještě přidávají další procenta, půjčky, nebo dalších 20.000,- Kč – 30.000,- Kč "obecní" dotaci.

Proč kotlíková dotace?

Od roku 2022 již nebude možno k vytápění rodinných domků požívat kotle 1. a 2. třídy. To je například starý, spolehlivý, oblíbený litinový Viadrus U 22. Ty se již ani nesmí ani prodávat od roku 2014. Je nuto mít minimálně kotle 3. až 5. třídy. Zároveň probíhá novela Zákona o ochraně ovzduší, která zavede možnost kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech. To vypadá, pro mnoho kotelníků, dost nepříjemně. Ale státní fond životního prostředí, přes krajské úřady, bude "rozdávat" 9 miliard korun ve 3 vlnách. Je to ale konečná částka, 132.500,- Kč, kterou může občan získat na dotacích na nový ekologický zdroj tepla?

Jaká je výše dotace?

Dotace je určena pro ekologické zdroje tepla. Tedy plynové kondenzační kotle, dřevoplynové kotle a peletkové kotle, solární systémy a tepelná čerpadla.

Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla: 80 %,
Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel: 75 %
Automat na uhlí 70 % z maximální investice 150.000,- Kč, tedy 105.000,- Kč

Dalších 5 % je pro obce se zhoršeným ovzduším, seznam je zde. Na kotlíkovou dotaci tak můžete získat zajímavých 85 %, tedy 132 500,- Kč.

Kotlíková dotace bývá rychle vyčerpána

Navíc ještě mnohá zastupitelstva obcí již odhlasovala další % z obecního rozpočtu, případně
obecní dotaci 20 000,- Kč + 30 000,- Kč bezúročnou půjčku. Vyplatí se sledovat obecní stránky. Dotace bude rychlá. A kotlíková dotace bývá vždy rychle vyčerpána.

I pro nižší příjmové skupiny

Kotlíková dotace je postavena tak, aby na ni dosáhly i nižší příjmové skupiny. Má vliv i na sociální soudržnost a důchodový systém a vylidňování venkova. Máte - li levné a pohodlné teplo, snadno dům utáhnete i z důchodu. Pro obce i občany je škoda Kotlíkovou dotaci nevyužít.

Vyplatí se mít levné teplo?

Levné teplo znamená až 23 % zhodnocení investice z čistých peněz po zdanění, bez dotace. To žádná banka neumí. Pokud využijete i dotaci, to pak z větší části, pomalu 90 %, dle druhu obce, nejde o investici. To je dar. Nemáte - li peníze na účinné tepelné čerpadlo, z hlediska ceny tepla lze použít i komfortní ekologický zdroj tepla na uhlí. Automatické ekologické kole na uhlí se zapalují 1 x za rok, zásobník vydrží 2 - 5 dnů bezobslužného provozu.

Kotle dávají cca 3 x levnější teplo

Kotlíkovou dotaci v některých případech mohou žádat i ti, kteří mají doma topení elektřinou, nebo plynem. Je zde tedy obrovská příležitost, srazit fakturu za topení a teplou vodu na zlomek Vaší stávající. Kotlíkovou dotaci lze spojit s Nová zelená úsporám. Energetické úspory, ale i dotace, můžou být tak ještě mnohem vyšší. Podmínkou kotlíkové dotace ale není zateplení.

Levné energie a energie zadarmo - dnes nutnost přežití. Levné energie v minulosti nastartovaly průmyslovou revoluci.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
energetický specialista pro zpracování žádostí kotlíková dotace č. 129
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Kotle dávají cca 3 x levnější teplo

Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domky

Nová zelená úsporám od dubna 2015

Kotlíková dotace. Kotle zdarma

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz