Jak útulně vybavit čtecí koutek

čtecí koutek

Patříte mezi vášnivé knihomoly? Pak jistě potřebujete svůj čtecí koutek, kde se zašijete se svou oblíbenou knížkou a nic a nikdo vás tu nebude rušit. Jakmile se sem posadíte, bude všem jasné, že na vás nemají mluvit, protože si jdete číst. Čím ale takový čtecí koutek vybavit?

Stylová knihovna pro co nejlepší přehled

Ve čtecím koutku by rozhodně nemělo chybět místo pro ukládání knížek. Proto si jej vytvořte tak, aby se do něj vešla dostatečně velká knihovna. Určitě nechcete mít knížky na jiném místě, než kde se hodláte uvelebit k jejich čtení. A už vůbec netoužíte po tom mít je poukládané na několika různých místech. Než byste v takovém případě vybrali tu, na kterou máte zrovna náladu, chuť do čtení by vás taky mohla přejít.

Záleží ale nejen na velikosti vaší knihovny, ale i na materiálu, z něhož je vyrobena. Nejlépe se do útulného koutku hodí masiv. Působí teplým a příjemným dojmem a pohodu s knížkou v ruce ideálně doplní.

Masivní dřevo však nejen dobře vypadá, ale je i kvalitní a má dlouhou životnost. Pokud vás tedy poleká pořizovací cena takové knihovny, můžete být naprosto v klidu. Díky jejím kvalitám se vám investice rozhodně vyplatí. Novou hned tak potřebovat nebudete.

Skvělý výběr najdete například na https://drevenakrajina.cz/cs_CZ/c/Knihovny/32.

Pohodlné křeslo a odkládací stolek

Křeslo, ušák, lenoška nebo třeba sedací vak. Cokoliv, kde se vám bude pohodlně sedět. Jen tak se můžete v klidu začíst do svého oblíbeného románu či třeba detektivky. Pokud vás totiž někde něco tlačí, bolí záda či za krkem nebo musíte neustále měnit svou polohu, nedokážete se začíst a váš prožitek z knížky nebude dostatečně silný. A knížka za to v tomto případě opravdu nemůže. I kdyby byla sebelepší, nebudete-li ji číst v pohodlné pozici, nic z ní mít nebudete.

Vybírejte proto křeslo dostatečně měkké, ale zase ne moc. I z příliš měkkého mohou brzy začít bolet svaly. Raději o něco tvrdší materiál křesla, které můžete doplnit a vystlat polštářky.

Nezapomeňte také na to, že abyste se ve svém čtecím koutku cítili dobře, je potřeba se obklopit příjemnými barvami. Při výběru se tedy zaměřte nejen na to, jaké barvy máte rádi, ale vybírejte raději teplé. Vhodná je například červená, oranžová, žlutá, ale velice příjemně na psychiku působí také bílá a odstíny hnědé jako kávová či béžová. Ty pak můžete doplnit právě barevnými polštáři.

K pohodlnému křeslu neodmyslitelně patří alespoň malý stolek. Hodí se nejen, když potřebujete knihu odložit, ale je skvělý především, pokud si ke čtení chcete dát horký čaj, voňavou kávu nebo něco k zakousnutí. No a jestliže máte více rozečtených knížek a nemůžete se rozhodnout, pak vám ani malý odkládací stolek stačit nebude.

Kvalitní osvětlení je základ

A nakonec nezapomeňte vybavit tento svůj svět kvalitní lampou. Ideální je stojací lampa, která na vás bude svítit shora. Dobré je, aby byla nastavitelná a vy se tak pod ní nemuseli kvůli světlu kroutit jak paragraf.

Samozřejmě denní světlo je to nejlepší, co si můžete dopřát. Proto svůj čtecí kousek světa vytvořte blízko velkého okna s dostatečnou délkou denního svitu.

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz