Rady hospodyněk z minulého století – kosmetika 4

Jak mají býti střihány nehty. Obočí zhoustne. Přípravek proti pihám. Aby pleť zůstala svěží. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.

Jak mají býti střihány nehty.

Rozumí se, že krátce, a mají právě jen vyčnívati nad konečky prstů. Jen tak zůstane hmat v celém svém rozsahu zachován. Příliš krátkým střiháním nehtů orgány hmatové na dotyčných prstech trpí a kdo dokonce užívá zavržení hodného způsobu oškrabování okrajů celého nehtu, u toho o jasném hmatu nemůže býti vůbec řeči.

Okusování nehtů

je jistě ošklivý zvyk u dětí a také nebezpečný pro zdraví, ježto může vésti k různým bolestivým onemocněním prstů. Zlozvyk nutno dítě odnavykati nošením rukaviček, potíráním konečků prstů hořkými výtažky, ale hlavní věcí je nechati dítě prohlédnouti lékařem, neboť tento zlozvyk je i často ve spojení se zdravotním stavem dítěte.

Obočí zhoustne,

Natíráme- li je denně na noc mastí ze stejných dílů žluté vaseliny a ricinového oleje. Kartáčkem obočí kartáčujeme od nosu ke spánkům a od očí k vlasům.

Oči koupat

možno v růžové vodě s trochou boru. Unavené oči osvěžíme
následovně: Smícháme 13 ctl růžové vody, 13 ctl výtažku jilmových plodů. Zahřejeme, a když se to začne vařit, namáčíme, ovšem poněkud zchladlé, do tekutiny vatu a přikládáme na oči.

Citronová šťáva proti pihám.

Jistá stařičká paní, která vyniká velmi čistou a svěží pletí mladistvého půvabu, doporučuje k udržení dobrého stavu pleti jednoduchý prostředek: citronovou šťávu. Sama jí používala léta k vybělení své pleti s úspěchem. Doporučuje šťávu z citronu i na ruce (zejména čistěním a škrabáním zelenin a brambor znečistěné). Citronovou šťávu doporučuje také jako výtečný prostředek proti pihám, naprosto osvědčený. Také chválí šťávu okurkovou k tomu účelu.

Přípravek proti pihám.

Odstraňování pih děje se 34 hod. přikládáním klůcku, namočeného v 12 proc. alkoholickém roztoku sublimátu, ač často stačí 23 proc. roztok kyseliny salicylové, nebo roztok mazlavého mýdla, který se po 34 noci přikládá. Kůže se sloupne i s pihami a dohojení oloupaných míst děje se zasypacím práškem „Dermatol" nebo borovou mastí. —II. K stálému používání doporoučí se roztok 15 dílů boraxu a 20 dílů tinktury benzolové ve 150 dílech vody, kterýmžto roztokem se natírá. — III. Rozpustit 75 g krystal. boraxu v 80 g růžové vody a 80 g vody z květů pomerančových. Houbičkou 45krát denně natřít. — W. Smísíme 50 g glycerinu a 50 g kyseliny mléčné. Směs oparfumujeme 1 g stonásobné, růžové vody. Pihy se tímto 2krát denně zvlhčí, a po uschnutí omyjí.

Pihy zmizí

používáním výtažku květu černého bezu k mytí. K tomu účelu spaří se květ bezu vařící vodou a nechá vyloužit do schladnutí. Výtažkem omývá se obličej ráno á večer. Dobře se též osvědčuje mytí mlékem, v němž se rozpustí na špičku nože boraxu. Po čtrnáctidenním použití pihy zmizí.

Jak se zbaviti pih a hnědých skvrn na rukou.

Lidové prostředky jsou následující: střídavé potírání citronem a lanolinem, nebo mlékem, v němž byl 12 hodin vložen ustrouhaný křen, šťávou s trochu opečených okurek s přísadou kyseliny borité. Někdy prospěje natírání kysličníkem vodičitým a byrolinem na noc do kůže.

Aby pleť zůstala svěží, zdravou a bezvadnou,

ošetřujeme ji tímto způsobem: Každý večer před spaním připravme si do dvou nádob vodu. Do jedné tak horkou, kolik sneseme, a do druhé studenou. Obličej omyjeme nejdříve vodou horkou pomocí nějakého neškodného mýdla, Když jej spláchneme a pleť je pěkně oteplena, rychle omyjeme opět vodou studenou do schladnutí a ihned též osušíme. Pleť potřeme pak vaselinou, malatinou, violadermou nebo i glycerin, nebo olivovým olejem. Ráno jen vlažnou vodou spláchneme.

Pleť nečistou a uhrovitou

ošetřujeme takto: Po umytí vodou vtíráme do pleti citronovou šťávu (z vymačkaného citronu). Pak vlažným mlékem pleť omyjeme a necháme uschnouti. Po týdenním ošetřování pleti tímto způsobem — vždy před spaním — dosáhnete překvapujícího účinku.

Spálená pleť vybílí se

umýváním v syrovátce, kyselém mléce s citronovou šťavou, nebo v odvaru heřmánku s blínem ve vodě povařeném, šťavou z mořské cibule a pod. Též je dobře rozstrouhati čerstvý křen, dáti jej do láhve se širokým hrdlem, zaliti dobrým octem, zazátkovati a po třídenním kvašení, při čemž se musí láhví několikráte zatřepati, přidá se vřelé mléko; po sražení mléka v syrovátku tekutina se procedí a uschová do čisté láhvičky. Po umytí tímto odvarem se obličej teprve za 12 hodin vlažnou vodou omyje. Jiný dobrý prostředek jest, když ve 1/4 litru mléka povaří se šťáva z jednoho citronu a lžíce dobré kořalky. Pěna se sebere a po povaření přidá se kousek cukru. Jednoduchým, dobrým prostředkem je rozředěný benzol s glycerinem s vodou nebo citronovou šťavou, jímž se ráno a večer obličej umývá. Též se dobře osvědčuje obkladek v podmáslí namočený.

Ku zjemnění pleti

doporučuje se masírování obličeje každý večer před spaním t. zv. „zinkovou mastí". Obličej se ve vlažné vodě (dobře je přidati lžičku boraxu) omyje a pak se masíruje směrem od nosu k uším, Ač je to prostředek levný a všude po ruce jsoucí, docílí se i dobrého výsledku, snad lepšího než používáním drahých kosmetických přípravků.

Rady hospodyněk

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz