Jak vytunit novostavbu

Za stejné peníze, nebo naopak ještě s velkou dotací, můžete mít klidně o 2 generace vyšší úroveň domu, než to, co máte ve stavebním povolení. Není to o penězích, je to o informacích.

 


Běžné novostavby, budou již za 3 roky, poměrně technicky a ekonomicky, tedy i morálně, zastaralé. Vaše novostavba může být moderní již dnes, i za 10 let.

 

Jak vytunit novostavbu

Dost lidí si pod názvem jak vytunit novostavbu představuje, že si přes internet vyhledá ty nejlevnější materiály a firmy. Což často učiní, a pak v diskuzích naříká, jaké jsou materiály a firmy špatné. Co ale čekal, když hledal tu "nejlepší cenu?" A výsledek často bývá, jako když Pejsek s Kočičkou vařili dort. Ovšem, mysleli to všichni dobře.

Kvalitní novostavba může být levnější

Opak přitom může být pravdou. Kvalitní novostavba může být nakonec mnohem levnější, třeba díky dotacím, než nějaká skládačka. Ovšem novostavba může být levnější nejen díky dotacím, ale třeba vhodnějším výběrem materiálu. Drahé a značkové, ne vždy znamená lepší a účinnější.

To je otázka ceny. Ovšem druhá věc je otázka sladění domu. Často se setkávám s tím, že novostavba je skládačka, jako domek z karet. Obvodové zdi jsou dnes často pasivní, okna o generaci horší a střecha třeba o 2 generace horší. Přitom stačilo málo. Menší investicí sladit dům. To je otázka sladění obálky budovy. Dále je vhodné sladit technologie, otopný systém a tzb. Zařízení budov. Pokud to všechno provedete, dost lidí často žádá dotaci na novostavby, která je nyní, dle místa až 585 000,- Kč. Navýšení investice zpravidla bývá nižší, než dotace.

Jak poznáte sladěný dům?

Podle faktury za energie, náklady, případně opravy a servis. Třeba nezateplený větší bungalov v Podkrkonoší má fakturu za komplet elektřinu pro dům, včetně topení, vaření, svícení a teplé vody do 20 000,- Kč. Navíc tehdy získal dotaci tuším 200 000,- Kč na úsporné technologie. Je tam tepelné čerpadlo z měděných vrtů. Má i vlastní studnu... Provoz takového domu snadno utáhnete i z důchodu. Investor nechce zateplovat
Dům, teplovodní solární systém taky ne. Nevyplatilo by se mu to.

Ovšem nejen novostavby, perfektně lze sladit i starší domy při rekonstrukci. Třeba velký , málo zateplený dům v Děčíně měl přímotopy. Dům byl silně nedotápěn, za elektřinu platil 160 000,- Kč. A to byla elektřina před lety ještě levná. Později instaloval dva invertery, tepelná čerpadla vzduch vzduch. Provozní náklady klesly nevýrazně, na 140 000,- Kč. Později nainstaloval, od firmy Master energy, účinný solární systém s tepelným čerpadlem. Provozní náklady klesly na 24 000,- Kč za rok za topení a teplou vodu. A v celém domě je navíc všude příjemné teplo. Už jste slyšeli větu, že "solární systém se vám nevyplatí? " Jak který a jak od které firmy, doplnil bych. Dům je osazen 9 kalorimetry on - line přes internet, investor tedy přesně sleduje spotřeby a výrobu energií. 9. kalorimetrem dokonce osadil starý teplovodní solární systém do venkovního bazénu a zjistil zajímavé věci. Tak, jak ten starý solární systém nějaká firma kdysi nainstalovala, byl opravdu k ničemu. Naopak nový solární systém od firmy Master energy i v době sibiřkých mrazů, vyráběl 37 kWh tepla denně. To jsou téměř 4 dvěstělitrové bojlery plně ohřáté . 800 litrů horké vody denně nikdo nepotřebuje, zbývá tak dost tepla i na solární vytápění. Tak vznikl článek Solární vytápění v zimě. Solární systém dokonce topí i za deště a pod vrstvičkou sněhu a ledu. Investor žádné dotace nečerpal, i tak je návratnost investice perfektní.

Dalším atributem může být životnost stavebních konstrukcí. I bez zateplení lze dnes postavit pasivní dům. Životnost tepelné izolace tak nezkracuje životnost domu.

Je zajímavé, že třeba jen volbou ponorného čerpadla do studny můžete vytvořit úsporu i 600 kWh elektřiny ročně, pokud vodou ze studny i topíme. Na domě je obrovské množství možností úspor. Technika se pořád a rychle vyvíjí. Stejně jako růst cen energií.

Co je cílem sladění domu?

Optimalizovat pořizovací náklady a minimalizovat provozní náklady. Tedy včetně nákladů na servis, a obnovu technologií. Dle mého názoru by to měla být možnost maximální soběstačnosti. A to již dnes možné je. Voda a kanalizace zdarma, teplo a elektřina pokud možno , většinu roku taky zdarma, a maso a zelenina levně a pohodlně z akvaponického skleníku. Včetně bezúdržbové a dlohé životnosti stavebních konstrukcí a technologií.

Kvalita domu není o ceně, ani značce, ale o sladění, volbě a výběru.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj:www.masterenergy.cz

Související články:
Solární vytápění v zimě
Soběstačné domy
Akvaponický skleník - Permakulturní farmaření
Teplá voda denně zdarma
Dotace na novostavby

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz