Tepelné čerpadlo na horské chatě v Krkonoších

Po 10 letech provozu. Obecně se říká: Tepelné čerpadlo je drahé, investice se nevrátí, v zimě netopí, musí se mu pomáhat elektrokotlem, má drahé placené servisní prohlídky, drahé náhradní díly a dlouho nevydrží. Taky je nutno nejprve budovu zateplit. Je to ale pravda?

V Krkonoších je zima pomalu i v létě. Holt, vysokohorské podmínky. Topení horských chat je alfa a omega. Pokud hostům nezatopíte, nikdy se vám již nevrátí. Pokud máte drahé topení, nevyděláte ani na to topení a taky budete třít bídu s nouzí. A co teprve spotřeba teplé vody. Ta taky není levná, navíc ji ale potřebujete každý den, i v létě.

Místo nafty voda ze studny.

Horská Chata Dům setkání byla vytápěna naftou. 25 až 50 000 litrů nafty celoroční spotřeba. A to s naftou hodně šetřili. Dříve to byl Klášter. Hostům, zvláště pak s dětmi, na které je horská chata specializována, je nutno zatopit. Místo nafty tedy ST Kodek s.r.o. vyvrtal ve skále studny a instalovat tepelné čerpadlo voda voda téměř 100 kW. Nebylo to tak snadné, naopak to bylo velmi náročné, technicky i legislativně. Jde o Chráněné krajinné území KRNAP, navíc CHOPASV. Chráněná oblast přirozené aktivity spodních vod. Tedy, i v takových náročných podmínkách umí ST Kodek s.r.o. instalovat tepelné čerpadlo voda voda. ST Kodek má nejvýše vyvrtanou studnu ve skále, v jiné části Krkonoš, v nadmořské výšce 1321 mn n. m. , pro tepelné čerpadlo 45 kW. Opět voda voda. Studna není hluboká, dává 4,5 l/s. Systém voda voda má cca o 30 % vyšší účinnost, než hlubinné vrty.

Ale zpět do Albeřic. Na horský hotel Dům setkání.

Budova je dodnes nezateplená, má 40 až 60 lůžek, velké prostory, vysoké místnosti, obrovské chodby a několik velkých kluboven. Všude pžíjemné teplo. Přesto za teplo platí stejně, jako 10 x menší perfektně zateplený penzion pár kilometrů vedle s tepelným čerpadlem z hlubinného vrtu. Tedy země voda.

Proč Dům Setkání volil systém voda voda?

Protože má nejvyšší účinnost, poměrně nízkou investici a malé namáhání technologie. Tedy malé opotřebení. Na kotelně nebyly žádné placené servisní prohlídky, a po 10 let provozu ani pomalu žádný servis. Investice se majiteli již asi 3 x vrátila.

V tomto případě ale nešlo o návratnost investice, ale o udržitelnost projektu - zajištění nízkých provozních nákladů. A bezobslužné spolehlivosti. Servis zajišťuije Master energy s.r.o. Jde spíše o případné konzultace po telefonu.

Jak vidět, že investice do úspor může mít velmi rychlou návratnost. Horská chata je i 2 roky předem vyprodaná i v létě. Podívejte se na objednávkový systém na stránkách horské chaty. Díky nízkým nákladům na energie má příjemné ceny. Při špičkové kvalitě a aktivních programech. Co tak Na pstruhy s dětmi do Krkonoš?

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Dotace na rekreaci v Krkonoších
Teplá voda pro paneláky, byty a sídliště
Vytápění paneláků tepelnými čerpadly
Ekonomická smyčka - čím více ušetříte, tím více vyděláte - Penzion Stanský Mlýn. Místo dřevem topí vodou ze studny
Vrtání studní ve vysokohorských podmínkách

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz