Čas dozrál pro kachlová kamna

kachlova-kamna-4

Za nevlídných podzimních dnů spávali dřív lidé za kamny. Tato představa by pro mnohé z nás byla lákavá. Teplo, které příjemně sálá a prohřívá nám zkřehlé části těla a ještě k tomu dřímota...

Kachlová kamna se používala v mnoha domácnostech, u nás už od 15. století, ve všech společenských vrstvách. Čím bohatší majitel, tím bohatší výzdoba a tvary kachlí. Generace před námi prověřily tento systém vytápění. A zruční řemeslníci museli vyrábět „poctivé dílo".

Kachlová kamna

Kachlová kamna produkují sálavé teplo. V jarních měsících, kdy teplota vzduchu je ještě nízká, nás i tak může prohřát sálavé sluneční teplo a je nám příjemně. Podobně fungují kachlová kamna. Zahřívají předměty, ne vzduch. Přitom plocha kamen nemusí mít příliš vysokou teplotu, proto se prach nepřepaluje a nevíří. To je například pro astmatiky a alergiky vhodnější než vytápění radiátorem. Vzduch se v místnosti nevysušuje, zachovává si vlhkost, a přesto pokud se napojí kamna na tepelnou soustavu domu, vytápění je dostačující. V některých případech to není potřeba a vedlejší místnosti se vyhřejí i tak. Záleží samozřejmě na druhu stavby, rozvržení místností apod. Moderní spalování umožňuje pohodlnou obsluhu a využití spalované hmoty až 85%. Mezi nevýhody musíme počítat vyšší pořizovací cenou a velkou hmotnost kamen. Ovšem náklady se vrátí, protože vytápění je ekologické a ekonomické.

Je paradoxem, že v druhé polovině 19.století se stará kachlová kamna likvidovala a nahrazovala jinými typy vytápění a dnes se vrací zpět do našich domů. V zahraničí je tento styl ekologického vytápění oblíben, pořádají se výstavy, sympozia. V Rakousku evropská kamnářská výstava KOK, kde je možné nalézt inspiraci i pro moderní bydlení. U nás se zájem zákazníků zvyšuje a stávající majitelé těchto kamen na ně nedají dopustit a investice nelitují.

Kachlová kamna nejsou jen příznivá pro člověka svým vytápěním, jejich přednosti je vzhled. Jsou opravdu krásnou ukázkou řemeslné práce a mohou se stát centrálním bodem vašeho domu. Dnešní kamnáři si svou zručností nezadají s našimi předky. Dokáží vyrobit překrásné historické repliky, lovecká kamna, kachlová kamna ve stylu empír, rokoko. Klasický vzhled a moderní technologie spalování. Staré postupy při ruční výrobě kachlí zajístí bohatost tvarů a originální kachlová kamna budou ozdobou každého interiéru.

kamna, bydlení, vytápění, interiér

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz