Moderní lodžie versus ocelový balkon

Poznáte rozdíl mezi balkonem a lodžií? Balkon vystupuje z obvodových zdí domu volně do exteriéru a je vydán „napospas" dešti, větru, sněhu. Naproti tomu lodžie (italský původní název znamená sloupovou chodbu) má strop, je otevřena ven, ale je součástí budovy. Je oddělena bočními stěnami nebo sloupy, arkádami apod.

Normalizace panelům přála

Balkony a lodžie se často používaly při výstavbě panelových domů, první z nich byly postaveny ve Zlíně firmou Baťa v roce 1940-41. Odhadem je dnes v naší republice asi 200 000 tzv. paneláků, většina z nich je z období normalizace a potřebují celkovou rekonstrukci. A stejně tak i zděné cihlové bytové domy staršího data.

Staré ocelové balkony a balkony s betonovým základem jsou obvykle poničeny a mnohdy pro své obyvatele nebezpečné. Za časů minulých, kdy všechno patřilo všem, se lidé příliš o svěřený majetek nestarali. A v současnosti zapracoval zub času. Nosná konstrukce balkonů koroduje a nevyhovuje bezpečnostním normám. Proto se při generálních opravách řeší, co s nimi. Vhodným způsobem je nahrazení železobetonovou lodžií – jak u panelových, cihlových a ostatních typech domů s bytovými jednotkami.

Proč právě lodžie

Díky moderním stavebním technologiím mají nové předsunuté lodžie své nesporné výhody.

  • Větší plocha – ta rozšíří váš obytný prostor, lodžie nemusí být jen skladištěm, ale je plnohodnotným místem bydlení.
  • Možnost zasklení až po strop – uchráníte před deštěm a nepřízni počasí vnitřní část, v létě se dají prosklené stěny otevřít, odsunout. Vytvoříte si privátní místo pro sebe a svou rodinu. Zlepší se hlukové a tepelně izolační vlastnosti bytu.
  • Lepší údržba, delší životnost a i nové designové řešení vylepší vzhled celého domu.

A jak postupovat dál, pokud se rozhodnete pro nové lodžie? Statik určí, jak budou založeny. Buď na svůj samostatný základ, opřením o základový pás domu nebo zavěšením konzolami přímo na jeho konstrukci.

Lodžie se dělí podle tvaru desky (rovné, zkosené) a podle typu bočních stěn. Boční stěnové panely jsou venkovní a středové. Venkovní mohou být zúžené nebo s vybráním – zajistí dostatek světla. Plný středový panel je výhodou, pokud chcete mít svůj klid a ocení jej i vaši sousedé.

Lodžie jsou pro vás dobrou volbou - rozšíří obytnou plochu, zvýší hodnotu bytu a jsou originální přidanou hodnotou bydlení.

Zdroj: www.fimont.cz

 

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz