Ženy od ledna zkracují rodičovskou dovolenou, do zaměstnání vrací se dříve

 Ženy od ledna zkracují rodičovskou dovolenou, do zaměstnání vrací se dříve

V prvním pololetí 2012 se začal v souvislosti s lednovou úpravou legislativy v oblasti rodičovské dovolené objevovat nový trend. Podle odborníků se matky s malými dětmi přizpůsobují změnám v čerpání rodičovského příspěvku a vrací se do zaměstnání dříve než v předchozích letech. Experti tento trend hodnotí pozitivně, pro zaměstnavatele i samotné matky znamená usnadnění celého procesu návratu ženy do zaměstnání.

Podle odborníků začínají uvažovat ženy v souladu s novou legislativou a vrací se do zaměstnání o rok až dva dříve, než tomu bylo v minulosti. Podle lednové novely mohou totiž nyní vyčerpat celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. Cílem novely bylo podle ministerstva práce a sociálních věcí zvýšit flexibilitu při čerpání rodičovského příspěvku a usnadnit ženám návrat do pracovního procesu.

„V současné době se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se tak tomuto trendu spontánně přizpůsobuje. Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem," uvedla Jana Seemanová, právnička pracovně-právní poradny sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství. „Mnoho žen se totiž obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí mnoho z nich kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím," vysvětlila Seemanová.

Lednová novela sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského přípěvku. Jednotný strop byl stanoven na 220 tisíc korun. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak došlo ke zvýšení příspěvku o 4 tisíce korun, tříletá varianta o celých 16 tisíc korun klesla. Podle odborníků může mít právě tento krok za následek urychlení návratu žen s malými dětmi do zaměstnání. Snížení tříleté varianty rodičovského příspěvku se totiž podle nich odráží na rodinných rozpočtech.

„V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách," sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí. „Rozhodli jsme se proto zahájit v červnu rozsáhlou informační a náborovou kampaň. Chceme pomoci ženám při hledání flexibilního zaměstnání, které jim zároveň dovolí péči o malé děti," doplnil Slavíček. Podle ministerstva práce a sociálních věcí bylo cílem lednové novely usnadnit ženám s malými dětmi návrat do zaměstnání. „Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítáme. Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně přizpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí," vysvětlil Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

O občanském sdružení APERIO

Posláním občanského sdružení APERIO je podpora informované volby, osobní zodpovědnosti a aktivního přístupu k rodičovství. Usiluje o zlepšení služeb v mateřství a rodičovství a podporuje rovné zacházení se ženami a muži v rodině a na pracovním trhu.

O společnosti DataLife s.r.o.

Společnost DataLife od roku 2005 poskytuje na českém trhu profesionální poradenské služby v oblasti financí. V současné době patří mezi nejvýznamnější společnosti svého druhu v České republice. Jako nezávislý finanční makléř nabízí klientům odborné poradenství v rámci životního a neživotního pojištění, stavebního spoření, penzijního připojištění a hypoték.

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz