Při vánočních nákupech nezapomeňte na bezpečnost

Předvánoční období je časem, kdy rostou tržby nejen v kamenných obchodech, ale také v e-shopech. Lidé nejen nakupují ale se zároveň i zadlužují prostřednictvím různých akcí bankovních a nebankovních půjček. V posledních letech se podíl dárků zakoupených online neustále zvyšuje. Na internetu v současnosti nakupuje už 44 % Čechů a tempo růstu internetových obchodů je nejvyšší v Evropské unii.

Další příležitostí, jak tato čísla ještě zvýšit, je předvánoční nákupní sezóna. Letos plánuje 74 % uživatelů internetu u nás, že aspoň některé dárky nakoupí online. Kromě mladší generace, pro kterou jsou e-shopy přirozeným životním prostorem, tuto nákupní metodu používá stále více lidí padesátníků a starších. Podle průzkumů společností Ipsos a STEM/MARK pro ČSOB na reprezentativním vzorku "internetové" populace plánuje letos 86 % osob mladších 26 let online nákupy, ve věkové kategorii nad 54 let to je 57 %. (zdroj: Hospodářské noviny)

Nakupování prostřednictvím počítače je rychlé a pohodlné, ale má to i svá rizika, a to hlavně pro starší. Ne každý uživatel internetu totiž ví, jak nakupovat bezpečně, a to se týká jak samotné objednávky, tak i způsobu platby. Podle průzkumu pro ČSOB nejčastěji se v Česku pořád ještě platíme na dobírku, což preferuje více než 32 % nakupujících. V těsném závěsu je ale online platba kartou (necelých 29 %). I tady platí věkové rozdělení, u starších vede dobírka. Bankovním převodem platí více než 18 % zákazníků. Otázkou je, co s tímto poměrem udělají zmatky ohledně zavádění EET pro e-shopy.

Nebezpečí číhá už při objednávání. Měly bychom si vždy vybírat oficiální a prověřené e-shopy. Na internetu najdete na jednotlivé obchody spoustu recenzí, které vám napoví, zda lákavá sleva není jen cestou k velkým problémům. Další rizikem je platba. Stejný průzkum ukázal, že skoro 55 % lidí běžně platí na internetu bez 3D Secure zabezpečení a více než třetina lidí si takovou službu ani neaktivovala. Obchody s aktivovanou 3D Secure bránou lze určitě považovat za solidnější, protože při této platbě se k nim údaje o kartě vůbec nedostanou a tudíž nemohou být nijak zneužity. Takto můžete bezpečně nakupovat i v zahraničí.

Dalším bezpečným způsobem je virtuální platební karta. Jedná se o kartu, která má sice pořád stejné číslo, ale při každé platbě si vyžádáte dva údaje, které platbu autorizují, totiž dobu její platnosti a CVC2 kód. Tyto údaje dostanete SMS zprávou a jsou vždy použitelné jen pro jednu konkrétní platbu. Číslo virtuální karty je navíc odlišné od čísla karty z plastu, kterou si nosíte s sebou.

Nemusíte se ale stresovat, ani když momentálně nemáte dost peněz na účtu a vaše banka vám odmítá půjčit. Existují také nebankovní půjčky, kde je řada produktů i pro klienty, kteří by jinde mohli mít s půjčením peněz problém. A protože existuje například půjčka ihned na účet, klidně stihnete i nakoupit vše potřebné pro klidné Vánoce. To se týká třeba i živnostníků, kterým často před koncem roku nedorazí platby za vystavené faktury.

Nejen pro osoby samostatně výdělečně činné, které používají výdajové paušály, ale také třeba pro ty, co jsou buď ve výpovědní lhůtě, nebo naopak ve zkušebním období, případně nemají z jakéhokoli dalšího důvodu možnost doložit své příjmy, je určena půjčka bez doložení příjmu.

Pokud nemáte na nákupy dost peněz a uvažujete o půjčce, srovnejte si jednotlivé nabídky bankovních a nebankovních půjček na portálu www.hyperfinance.cz. Pár minut u internetu vám může ušetřit čas i peníze.

Zpracoval: finanční portál Hyperfinance.cz

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz