Rady hospodyněk z minulého století - kosmetika

Rady hospodyněk z minulého století - kosmetika

Kosmetické rady hospodyněk z minulého století. Jak na bradavice. Jak na červený nos v zimě. Jak na červené ruce v zimě. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.

Bradavice na ruce.

Koupíme si trochu kyseliny dusičné a dřívkem v ní namočeným každý den ráno a večer bradavici pozorně natřeme. Vypálí se pozvolna, bez bolesti, až ke kořenům, a nikdy již se netvoří. Pozor však, aby kyselina nepřišla mimo bradavici, neboť pálí. T kuří oka lze takto vyléčiti. Jiná okamžitá pomoc je, že lékař zvláštní tinkturou bradavici i místo kolem ní nechá zmrznouti, a vyloupne ji až do masa. Nebolí to vůbec, a za 45 dní se obvaz s prstu sejme a rána je zacelená. Rovněž i elektr. jehlou se bradavice pozvolna spalují — avšak všechno to je drahé. — Kyselinou solnou se za 10 dní též úpině vyhubí, a stojí to asi 12 K.

Na bradavice

také přikládá se náplast salicylová. Ztratí se, Proti červenosti nosu osvědčuje se často Ichtyol, přicházející do obchodu jako 10 procentní vaselinoichtyolová mast, již se nos navečer natře, načež se ráno opět omyje. V lehkých případech stačí stálé používání ichtyolového mýdla a vedle toho používání teplé vody.

Jiná rada.

Nepříjemná tato vada napraví se potíráním 10% ichtyolovozinkovou mastí. Namazat na noc, ráno setřít vatou, smočenou v benzinu nebo teplou vodou.

Ještě jedna rada:

Nejlépe je používati teplé vody a ichtyolového mýdla, též příp. 10% vaselinoichtyolové masti. Večer namazat, ráno omýt.

Červený nos v zimě

je velmi nepříjemná vada. Vzniká bud' jako následek chudokrevnosti, nebo vada žlázek a cév kůže na nose, či omrznutím. U některých žen je častým a stálým zjevem, a sice mnohde i dědičným. Citlivost těchto postižených bývá i tak velká, že např. již po požití několika lžic horké polévky nebo nápoje v zimě nos jim naběhne a zčervená. Nejlépe ovšem je, dáti se prohlédnouti lékařem, který zjistí současně celkový zdravotní stav a tím i příčinu. Domácně se léčí obklady ze stejných dílů octa, kamence a teplé vody (podle váhy). Nejlépe ráno a večer. Před vycházkou chráníme nos nátěrem kafrovým lotionem lihovým.

Červené ruce v zimě

jsou pro ženu trapnou kosmetickou vadou ve společnosti. Příčinou bývá špatný krevní oběh, omrznutí a velká citlivost vůči zimě a změnám povětrnosti. Dobře se osvědčuje natírání kafrovým pleťovým krémem, ne však kafrovou vaselinou. Vaselina totiž těžko vniká do pokožky a zůstává pouze na povrchu kůže. Zanedbané ruce nutno léčiti, což trvá dosti dlouho; doporučuje se nositi lehké, prodyšné rukavičky i doma ke vší práci, aby rozpukaná, červená, namrzlá a naběhlá ruka měla stálé teplo a přiliv krve. Varovati se nutno ostrých mýdel a chemikalií, které zavinují suchost, loupavost kůže, v níž se pak usazuje prach a ruce i při nejpečlivějším mytí vyhlížejí jako špinavé. Také střídání studena a tepla, mokra a sucha škodí rukám, zejména se varujme sálavého horka při vaření či praní a současného vybíhání s mokrýma rukama do studena. Ruce takto trpící nutno podrobit pečlivé proceduře léčebné. Scvrklé ruce po prádle se natírají citronovou šťávou, glycerinem zředěným citr. šťávou nebo směsí stejných dílů kolínské vody, citr. šťávy, glycerinu a oliv. oleje. Na noc se osvědčuje natříti ruce čerstvým olivovým olejem a navléknutí nitěných, nejlépe bílých rukavic. Ráno prospívá také mytí ve vlažné vodě s přídavkem boraxu a. mandlových otrub. Z otrub a vody utvoříme kašičku, kterou omýváme jak pleť rukou, tak i obličeje.

Rady hospodyněk

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz