Rady hospodyněk z minulého století – kosmetika 2

Recept na dobrou francovku. Jak vyčistiti hnidy z vlasů. Jak odstranit chloupky. Kolínská voda. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.

Recept na dobrou francovku.

350 g čistého lihu, 450 g destil. vody, 20 g oct. eteru se smíchá v láhvi, poté se přidá ,(ovšem, kdo chce francovku s mentolem) 15 g mentolu v krystalkách. Kdyby se roztok zakalil, přidáme ještě trochu čistého lihu. Tento recept jest dobrý a levný.

Jak vyčistiti hnidy z vlasů?

V prvé řadě jest nutno vlas dobře nasytiti čistým lihem (nikoli denaturovaným, který jest jedovatý), nejlépe malou houbou, a potom hlavu vymýti mýdlem buď draselnatým (u drogisty v krabičce; je mazlavé), nebo dobrým mýdlem toaletním. Dobré je též draselnaté mýdlo rozpustiti v čistém lihu, vlasy jím dobře protříti a za půl hodiny je vlažnou vodou vymýti. Mýdla stačí za 1 K, lihu asi 1 desetinu litru.

Chloupky

odstraníme následující směsí: 10 g sirníku barnatého, 4 g škrobu, 5 g kysličníku zinečnatého; směs se s trochou vody uhněte na kaši, místa, na nichž rostou nevhodné chloupky, se natírají. Po 5 - 10 minutách odstraní se směs a chloupky zmizejí.

Chloupky na obličeji

jsou jistě pro ženu nemilé. Kosmetické operace nejsou všude možné a také po hospodářské stránce leckdy nedosažitelné.

Následující recept je jednoduchý, chloupky se jím na dlouhou dobu zaručeně odstraní, a hlavně — nic nestojí. Proto ho možno po čase použíti libovolně znovu: Stoupněte si k zrcadlu, ret jazykem zespoda vytlačte, zastřete si oko, řasy a obočí rukou. Nyní opatrně a rychle přibližte hořící sirku ke chloupkům tak, aby plamen je prudce ožehl. Po zjištění, kolik nebo kde ještě jaký chloupek zůstal, operaci opakujeme. Trochu to pálí, ale i drahé odstraňování elektrolysou není právě příjemné. Za krátko získáme určitou praksi a zbavíme se této vady. Zčervenalá místa natřeme borovou vaselinou nebo olejem.

Chloupky pod nosem a jinde odstraníme,

Natíráme-li je kysličníkem vodičitým, 8% v masti. Po hodině působení natřeme přípravkem Detrichosin a ponecháme působit přes noc.

Jak domácně odstranili chloupky s obličeje.

Chloupky na bradě učiní se neviditelnými natíráním co nejčastěji kysličníkem vodičitým. Tím se chloupky stávají jemnými a úplně světlými, odbarvují se, že nejsou ani viditelnými. Pozor, aby nám však kysličník nekapal na šaty nebo prádlo; po vyprání by nám vypadaly dírky. Jinak pleti neškodí.

Kartáče na vlasy čistíme

v roztoku sody nebo čpavku ve vodě, do něhož kartáče klademe tak, aby dřevěná deska kartáče přišla do roztoku, nikoli ale svrchní politura. Po nějaké době kartáče vyndáme a očistíme kusem silnějšího sukna.

Kartáček na zuby

nikdy neukládáme do uzavřených schránek, ani ho nepokládáme štětinami vzhůru, ale vždy ho postavíme buď kolmo nebo štětinami dolů. Musí denně vyschnouti; tak se udrží dlouho v dobrém stavu.

Kartáčku na zuby, odřeného,

můžeme ještě dobře použíti k čistění zubů, když ho nůžkami stejnoměrně zastřihneme, a kraje také upravíme zastřiže ním. Nebo, jeli napřed již příliš upotřeben, usekneme onu část, a upravíme tak potom část druhou. Ostré hrany useknutého kartáčku nožem do hladka ořežeme. Nebo takto zkráceného kartáčku použijeme k mazání obuvi krémem nebo pro různé barvy a pod.

Kolínská voda.

Oleje bergamotového 10 g, oleje citronového 2 g, oleje z květů pomerančovýeh 2 g, oleje rozmarinového 2 g rozpustíme v lihu 90%, 1 litru, necháme vše 8 dní stát v teplém pokoji, pak přes papír filtrujeme.

Kolínská voda jiná.

Alkoholu 96% 1 litr, oleje rosmarýnového 1 g, oleje citronového 3 g. oleje pomerančového, 10 g. oleje bergamotového, 10 g, oleje cedratového 3 g, tinktury benzoové 5 g. tinktury ambrové, 5 g. oleje se smísí, přidají do alkoholu, a hotová kolínská voda se ponechá „zráti" alespoň jeden měsíc. Použíti slabšího alkoholu se nedoporučuje, poněvadž se získá obyčejně produkt zakalený.

Znamenitá kolínská vodička.

Smíchá se jedno za druhým: Půl litru lihu, 10 kapek mošusové tinktury, 3 g bergamotového, 65 g růžového, 1.5 g citronového oleje. a 35 kapek levandulového oleje. Vše nutno dobře promísiti, v lahvi ucpati a po pěti dnech profiltrovati do vhodných lahviček.

Rady hospodyněk

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz