Rady hospodyněk z minulého století – kosmetika 3

hospodyňka

Recept na dobrou francovku. Krém na obličej. Proti lupům na hlavě. Dobré domácí mýdlo. Kuři oka, otlačená kůže a pocení nohou. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.

Krém na obličej.

Bílého precipitálu 2 g, dusičňanu vizmutového 3 g, zinkoxydu 2 g, krému zlatého — éelesét — 25 g, oleje růžového 2 kapky. Denně na noc potřít obličej. — Tento přípravek dáme si zhotoviti v lékárně.

Kuři oka, otlačená kůže, pocení nohou.

Aby se netvořila kuří oka, je nutna častá, nejlépe denní koupel s přísadou nějaké soli, kterou koupíme u materialisty. Dále tomu napomáhá vhodná, volná obuv a denní střídání ponožek. Proti tvoření t. zv. podlomů, t. j. popraskalé kúže v ohbí pod prsty je dobře vložiti mezi prsty trochu vycupovaných nití z opraného prostěradla. Výtečně se osvědčuje na zasýpání Dr. Sambergra pudr Alysal. Také koupele v odvaru dubové kůry, v slabém roztoku kamence, octa nebo s několika kapkami formalinu odstraňují pocení, zápach a otlačeniny kůže. Vřele lze doporučiti odbornou pedikuru alespoň jednou nebo dvakrát za měsíc.

Kuří oka změknou,

takže je snadno můžeme vyloupnouti, přiložíme-li na ně před spaním koláček citronu.

Domácí prostředek proti tvoření lupů:

Navečer namydlit hlavu sírovým mýdlem a nechat přes noc v těch mydlinkách (ovázanou šátkem) ; ráno vymýt resorcínovým líhem a vyčesat. To opakovat několik dnů za sebou.

Proti lupům se také osvědčilo:

Smíchá se 8 g mandlového oleje, 24 g hovězího loje, 0.5 g peruán. balsámu, 0.2 g naftolu, 5 kapek bergamot esence. Potírat pokožku hlavy.

Proti lupům na hlavě

osvědčuje se rovněž výborně umývání hlavy roztokem čistého boraxu ve svařené vodě, smíšeného do polovice s čistým lihem.

Proti tvoření se lupů na hlavě

doporučuje se mytí hlavy sirnatým mýdlem, pocházíli od vyměšování tuku pokožkou hlavy.

Dobré domácí mýdlo.

Do 3% litru dešťové vody dáme 30 dkg louhového kamene a 1 kg omastku. Dobře zamícháme a vaříme asi 1 hodinu, až zhoustne. Přidáme trošku soli a necháme ustát. Recept je dobře vyzkoušen.

Mýdlo — vyzkoušené.

1 kg omastku, 1/2 kg tekutého louhu, 2 litry vody namočit večer a ráno 2 hodiny vařit s 1 velkou hrstí soli. Povařené se nechá stát, druhý den sebere se bochník, který se na povrchu utvořil, rozkrájí se na kousky, polije 1 1 vody a za stálého míchání vaří ještě hodinu. Vylije se do vypláchnutého kastrolu a nechá stydnout. K tomu musí být však pouze voda měkká. Vařit ve velké nádobě — pění!

Rady hospodyněk

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz