Rady hospodyněk z minulého století – kosmetika 6

Kosmetika předkové

Rozmarina v kosmetice a léčení. Jak si uděláme pudr. Aby prsa zesílila. Rty a zuby zamodralé od třešní a borůvek. Ruce, černající od škrábání zeleniny a bramborů. Ruce zašpiněné a ztvrdlé prací. Redakce neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.

 

 

Aby prsa zesílila

Vezme se kousek vaseliny, dá se do ni jemně rozmělněná sůl a vše se jemné promíchá. Malý kousek rozestře se po prsou a masíruje se kruhovitě. Na bradávku prsní nesmí vaselina se solí přijíti. Na noc se prsa omývají studenou vodou, do níž (asi 1 1) se dá hrst kuchyňské soli, Myje se rovněž kromě prsních bradávek. Prsa se neotírají, nechají se pouze oschnout, což podporuje rychlejší účinek.

Jak si uděláme pudr.

Jemný škrob 7.50 g, kosatcový prášek 25 g, kyselina salicylová 2.50 g, geranium růžové 5 kapek.

Puch na obličej.

Zinkoxydu 10 g, mastku 60 g, pudru rýžového. 30 g, vše jemné práškované smícháme, prolijeme, ovoníme olejem z květů pomerančových 10 kapkami a opět smícháme. Chceme1i míti pudr růžový, rozpustíme V7. g karmínu v 5g čpavku zředěného, 3 g vody a roztoku toho podle libosti nalejeme do pudru nahoře jmenovaného, promícháme a necháme čpavkovou vodu vyprchat.

Rozmarina v kosmetice a léčení.

Vonná tato rostlina poskytuje skvělý olej rozmarinový. Odvar z ní napomáhá kráse pleti, jakož i podporuje činnost ledvin a vzpružuje nervy. Již ve starověku bylo, rozmariny používána jako prostředku udržujícího mládí, a posilujícího. Doporučuje se též při poruchách mentruace a bělotoku. Hotovi se z ní také zvláštní mast, jíž používáme tak, kde chceme docílit vzpruženi a posílení. (Uniquentum Rosmarini compositum.)

Rty a zuby zamodralé od třešní a borůvek

vyčistíme okamžité kouskem citronu. Třeme jím zuby a rty až se vyčistí a pak umyjeme 'studenou vodou.

Ruce, černající od škrábání zeleniny a bramborů.

Zabráníme tomu, jestliže vodu, v niž je škrabeme, hodné osolíme.

Jak udrželi čisté ruce při domácí práci.

Koupíme si v drogerii za 1 K tak zv. mořskou houbu; je to vlastně kámen. Ruce v teplé vodě namydlíme a kamenem třeme; pustí: vše, ať jsou ruce sebevíce špinavé. Po umytí natřeme citr. šťávou a ruce budou jako sklo, k tomu velmi hebké, neboť kámen odstraní i hrubost kůže, vzniklou od špatné práce.

Před hrubou prací

natřeme ruce petrolejem. Také po ni je petrolejem očistíme. Změknou a zjemní.

Rozpukané ruce

koupeme večer v horké vodě bez mýdla. Po 10-15 minutové koupeli ruce sušíme a natřeme koláčkem citronu. Asi za půl hodiny potom glycerínem.

Ruce zašpiněné a ztvrdlé prací

vyčistíme a zjemníme petrolejem.

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz