Rady hospodyněk z minulého století – kosmetika 7

Rady hospodyněk - radio

Štíhlost a čistota pleti je krása. Studené nohy. Studené pocení rukou. Uhry. Ústní voda á la Odol. Proti červeným víčkům. Doma připravená ústní voda. Redakce způsobené neručí za případné škody vzniklé aplikací těchto rad.


Studené nohy

jsou v zimě velmi nepříjemné a také zdraví nebezpečné. Příčiny bývají buď úzké boty anebo nečisté ponožky anebo obojí zároveň. Tedy první věcí je, odstraniti obojí. Hlavní věc je tedy, míti volnou obuv a měniti často ponožky a pak si denně mýti nohy ve vodě studené; tím se také předejde nastuzení, které nejčastěji přichází od nohou.

Studené nohy

má, mnoho lidí, aniž by tomuto zlu věnovali náležitou pozornost. Především, jakmile skončíme naši práci mimo dům, vyměňme hned vlhké střevíce a punčochy za suché. Jak nepříjemné jsou studené nohy v posteli, netřeba vykládati. Začasté lušti se to jednoduše tím, že do nohou se dá horká cihla v nějakém hadru zabalená, nebo láhev s horkou vodou. To je ovšem velmi pohodlné, ale stav svůj zhoršujeme, neboť nohy stávají se ještě choulostivějšími. Teplé nohy jsou první podmínkou pro usnutí. Je třeba nohy koupati v teplé vodě a pak hodně tříti, aby se do nich vehnala krev.

Příčiny chladu v nohou nemusí býti jen jich přestydnuti, ale chabé prokrvení, vzniklé z různých chorob jiných, např, ze špatného oběhu krve, při nemocech střevních, zácpě, bledničce a také při kornatění tepen. Kdo pracuje při oknech, měl by míti teplou obuv nebo chrániti nohy pokrývkou. Docela by neměl nositi gumových podvazků, které, stahujíce nohu, zabraňuji správnému oběhu krve. Jen zřídka kde bývá v zimě teplo od nohou, spíše opak. Proto nutno práci, při které sedíme, aspoň na chvíli přerušiti a několika kroky krev rozproudit.

Studené pocení rukou

lze v lehčích případech odstraniti snadno mytím kolínskou vodou nebo francovkou. Kde jde o případy tvrdošíjnější, tam jest, doporučována mast diacholová, s níž se na noc upraví a priloží obvaz. — Dosti rozšířená domněnka, že potlačení pocení rukou jest nezdravé, není správná.

Štíhlost a čistota pleti je krása.

Maso sladkovodních ryb působí velmi příznivě na štíhlost a čistotu pleti, ježto svým složením a vlastnostmi dodává, dostatek výživných látek bez zatížení zažívacích ústrojí látkami nestravitelnými. Dále je rychle stráveno a upravuje správnou výživu, „čistí krev". Proto také je i ženami velmi oblíbeno a např. američtí lékaři doporučují jako nejlepší prostředek pro štíhlost dietu, obsahující 50% rybího masa při mírném tělocviku.

Proti uhroviié pleti osvědčilo se t.zv. berlínské thé:

1. Fol. Seinnae, 100 (senesové listí), 2. Fructus Foenieuli, 40 (fenikl. semeno), 3. Rad. Liquirit, 20 (sladké dřevo), 4. Rad. Altheae, 20 (kořen ibiškový, zvaný „ajbiš"), 5. Flores Sambuci nígr,, 20 (květ černého bezu), 6. Achillea millefol., 20 (řebříček ob.).

Uhry

odstraníme: obličej omyjeme horkou vodou., pak vytlačíme pomocí Unnova tlačítka nejvýše 15 uhrů najednou. Kůži potřeme jednoprocentním lihovým roztokem resorcinu.

Ústní voda.

Thymolu 2 g rozpustíme v 90% čistém lihu 90 gramech, přidáme tinktury ratanhiaeové 10 g a mátového oleje 1 g. Při upotřebení vlejeme do sklenky vody 30 kapek.

Ústní voda á la Odol.

Sald 2 g, Alkohol čistý 90 g, olej mátopeprný, 2 g kmínový, hřebíčkový a anýzový po 1 g rozpustí se a přidává asi 1520 kapek do sklenky vody.

Doma připravená ústní voda.

100 g lihu, 3 g kyseliny benzoové, 3 g oleje eukalyptového, 15 g tinktury ratanhiae, 1 g anisolu; tohoto roztoku několik kapek do skleničky vody před vyplachováním. Variace mohou býti různé; také se užívá salolu, thymolu a jiných orig. antiseptik.

Proti červeným víčkům

osvědčuje se mýti víčka před spaním teplou vodou s borem a potřít čistou vaselinou.

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz