Halina Pawlowská: „ulovila jsem ho v buši“

Halina Pawlowská

O Halině Pawlowské je známo, že na rozdíl od ostatních lidí, kteří se musí ze špatné a smutné nálady vyspat, ona se z ní musí vypsat. A proto v době, kdy normální lidé už mají půlnoc, ona teprve začíná psát. Jak sama říká, utíká z reality od černých dnů do krásných barevných nocí. Díky tomuto každodennímu maratonu právě pokřtila novou knihu, kterou všechny její čtenářky hlavně teď před Vánoci rády objeví pod stromečkem.


„V knize 'Ulovila jsem ho v buši' jsem odtajnila svou velkou lásku k muži, který žil v Africe a chtěl, abych tam žila a podnikala spolu s ním. Je to o tom, jak to všechno začalo v nebezpečné africké buši na rovníku a jak to skončilo dramaticky až za dlouhou dobu tady v Čechách. Je to knížka veselá o naivních představách, o vášni a romantické lásce a o dobrodružství duše, které je větší než dobrodružství na Safari," přiblížila děj své nejnovější knihy Halina Pawlowská.

Román měl velkolepý křest, na kterém byla jako obvykle ohromná účast významných osobností české kultury. Halina na něj pozvala všechny své kamarády i přátele, kteří společně s ní novou knihu přivítali na stáncích a autorce k její již dvacáté třetí knížce pogratulovali.

Aby byl křest opravdu stylový, vybrala si Halina Pawlowská za kmotra Yemiho A.D., který se sice narodil v Čechách, ale kořeny má v Nigérii, tedy právě, s nadsázkou řečeno, v africké buši. „Způsob, jakým Halina popisuje exotiku je hustý. V Africe by se smáli, v Americe by byli rozhořčeni „rasismem", kterým ostatně označují vše, co se nazve pravým jménem. No, a u nás udělá knížka mnoha ženám radost, a to je super," zhodnotil autorčinu tvorbu její kamarád Yemi, se kterým se poprvé setkali nikoliv v buši, ale v Halininých Banánových rybičkách. Společně s Yemim knihu pokřtili tak, jak se na Afriku sluší a patří, a to nápojem přímo z kokosového ořechu.

Halinu Pawlowskou čtenářky milují pro obyčejnost jejích příběhů, které často připodobňují ke svým vlastním životům a pocitům, ale také pro nezaměnitelný styl psaní, životní postoj, elán a humor. „Tahle knížka je o mém největším dobrodružství. Nejen proto, že jsem byla opravdu v divoké buši, ale protože jsem se rozhodovala mezi třemi muži, který je ten pravý! A tyhle mé úvahy byly nebezpečnější a jedovatější než mamba. Je to knížka o dychtivé ženě, která je sice nevěrná, ale je v tom úplně nevinně. Ostatně...jako my všichni...," řekla Halina Pawlowská. O dobrodružství, napětí, ale také o romantiku v kombinaci s Halininými originálními stylistickými obraty, není ani v její poslední knize nouze. Příběh je tentokrát také o tom, že není nic krásnějšího, než když i slonům dojetím nad vaší láskou padají choboty, a také o tom, že není nic směšnějšího, než když se v Africe vášnivě zamiluje zralá velká bílá žena... A také o tom, že i lovec se může stát kořistí!

Veronika Žilková miluje Haliny slogan: „Užívejte života na plný pecky, dřív než nám zubatá podrazí kecky" a v mnoha věcech se s autorkou ztotožňuje. „Moc se mi tenhle slogan líbí, mám její humor ráda a mám pro něj pochopení. Myslím, že nejlépe její knihy pochopí její vrstevníci, mezi které se i já řadím. Často se pohybuji mezi mladými a o to mi je ten Halinin humor bližší," řekla pár slov Veronika Žilková, kterou s Halinou pojí již 34leté přátelství.

Čtenářky se často Haliny ptají, jestli to, co píše, jsou vždy skutečné zážitky z jejího života. Na to má Halina jednoznačnou odpověď: „To hnusné, to je pravda a to hezké...jsem si vymyslela." Ať pravda nebo smyšlený příběh, nic to nemění na tom, že při čtení jejích knih se musíte smát, zamýšlet se nad svými vztahy a ve kterých najdete dobré rady, jak přežít odmítnutí, zradu i své vlastní špatné svědomí.

Večírek se odehrával ve stylové kavárně U černé matky Boží, kterou vede strýček a otec Halinina zetě. Bylo tam obrovské soustředění VIP, což je pro Halininy křty typické, stejně jako vynikající pohoštění z Lahůdkářství Sváček. Přišli: Dana Batulková s dcerou, Michael Fleischmann, Kateřina Herčíková, Iva Hüttnerová, Petr Janda, Jakub Kohák, Vladimír Kratina, Erika Marčáková, Světlana Nálepková, Petr Pečený, Emma Smetana, Otakáro Schmidt, Aleš Ulm, Yemi A.D.,

Foto: Albatros Media a.s.

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz