Fakta o křemelině

Věděli jste, že křemelina přidaná do stravy je účinným zabijákem střevních parazitů? Následující článek vám přiblíží několik zajímavých faktů týkající se tohoto „zázračného" minerálu.

Křemelina, známá také pod názvem diatomická zemina, je přírodní bílý amorfní prášek, složený ze zkamenělých schránek rozsivek. Rozsivky jsou malé, jednobuněčné řasy, pohybující se v planktonu v obrovských počtech. Kostry rozsivek se skládají převážně z oxidu křemičitého. To je přirozeně se vyskytující látka a důležitá součást všech živých organismů. Tento prášek má řadu aplikací.

Insekticid, který je možné jíst

Křemelina je přírodní insekticid s vlastním obsahem minerálů, který je možné jíst. Ačkoli se totiž používá pro hubení hmyzu, zároveň není toxický pro lidi, ani pro zvířata. Některé z obsažených minerálních látek jsou: hořčík, vápník, sodík, železo a křemík. Stopové množství boru, manganu, mědi, zirkonia, titanu a dalších.
Jak tento insekticid funguje? Křemelinový prášek má hrany ostré jako břitva, které jsou smrtící pro hmyz. Hmyz během několika minut umírá, protože ostré hrany tohoto prášku proříznou jeho vnější exoskeleton. Křemelina má ještě tu unikátní vlastnost, že je silný absorbent. Tím se významně urychlí skon hmyzu, protože Křemelina z těchto ran absorbuje vnitřní tekutiny hmyzu a ten umírá na dehydrataci

Křemelina jako součást výbušniny

Tento jemný prášek se také používá k výrobě výbušnin. Výbušná látka nitroglycerin je stabilnější, je-li smíchána s křemelinou. To umožňuje snadnou a bezpečnou přepravu nitroglycerinu. Tuto skutečnost v roce 1866 objevil Alfred Nobel a v roce 1867 získal patent na směs křemeliny a nitroglycerinu, kterou nazval dynamit.

Jak zlikvidovat slimáky, mravence, rybenky

Křemelina se s výhodou používá, jako přirozený, netoxický zabiják střevních parazitů u lidí i u zvířat. Kočce nebo psovi můžete dávat do krmiva jednu lžičku tohoto prášku denně. Velkým psům se dává přibližně 1 polévková lžíce.
Křemelina dále zabíjí hmyz jako jsou mravenci, rybenky, švábi a roztoči. Dá se s úspěchem použít na blechy, různé brouky a slimáky. Je možné ji nasypat do škvír, uvnitř skříní, mezi rámy oken apod.

Vyleštěte karosérii auta, stříbrné šperky nebo nádobí

Díky tomu, že je netoxická, je možné ji použít na čištění nádobí. Křemelina je jedna z přísad používaných v zubní pastě a leštidel na kovy, protože má abrazivní charakter. Její vysoká pórovitost se využívá k absorbování tekutin.

Kalcinovaná (krystalická) forma křemeliny se používá jako filtrační médium, zejména pro bazény. Jak také výborným izolantem a proto se používá ve stavebnictví a při výrobě např. ohnivzdorných trezorů. Nyní, když znáte výhody tohoto vyjímečného prášku, nezbývá vám jen doporučit, abyste ho vyzkoušeli.

Zdroj: mineralion.cz

Informace

Copyright © 2014 - 2021 Jaknakupovat.cz